Genelde peyniri sıradan bir besin kaynağı olarak görür ve bu mantıkla tüketiriz. Aslında peynir bir besin kaynağı dışında içerisi vitamin ve mineral dolu şifa deposudur. Peynirin içerdiği besinler yardımıyla sağlık açısından birçok fayda sağlar, kemik sağlığının korunmasından diş çürüklerinin engellenmesine, içerdiği B vitaminleri kopleksi sayesinde beyin ve zihin sağlığından kanserin önlenmesine kadar çok yaygın bir yelpazede sağlığımıza hizmet etmektedir.

Kalsiyum eksikliği bünyede birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunların gözle görülen en yaygını ise diş çürükleridir. Sağlıklı dişler için peynir mükemmel bir kalsiyum sağlayıcıdır. Özellikle doğal peynirlerin diş sağlığı açısından faydalı olduğu birçok sağlık uzmanı onaylanmaktadır

Peynirin çok zengin bir kalsiyum içermesi ve aynı şekilde B vitamini bulundurması özellikle güçlü kemikler ve kemik sağlığına ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Bu özelliğinden dolayı ağlık uzmanları, çocukların, gebelik döneminde anne adaylarının ve emzirme döneminde olan annelerin düzenli olarak doğal peynir tüketmelerini önermektedirler. Peynir kemik sağlığı için hayati önem taşıyan kalsiyumu vücudun bütün bölgelerine dağıtır.

Peynir, genel anlamda bağışıklık sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Bazı türleri ise birçok hastalığın tedavisinde tıbbi amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak peynir tüketimi, genel sağlık açısından çok önemlidir.