bahar-suthanesi-kahvaltılıklar-yeşil-zeytin-4
bahar-suthanesi-kahvaltılıklar-yeşil-zeytin-5bahar-suthanesi-kahvaltılıklar-yeşil-zeytin-4

Yeşil Zeytin – Çizik

Yapılış olarak İspanyol yöntemiyle birebir aynı olan çizik yeşil zeytin yönteminin İspanyol yönteminden farkı acılığı gidermedeki farklılıktır. Toplanıp fabrikalara getirilen zeytinler ezilmiş yaralanmış ve dal gibi yabancı maddelerden ayıklandıktan sonra boylama yapılıp iyice yıkandıktan sonra çizme makinesinden geçirilir. Çizik yeşil zeytin de zeytinler fazla derine inmeden 3-4 yerinden çizilir. Sonrasında zeytinlerin acılığını almak için içilebilir suya veya %2-3 oranında salamuraya konulur. Gün içerisinde su 1-2 kez değiştirilerek tanedeki açılığın giderilmesi sağlanır.
Acılığı giden zeytinlerde fermantasyon işlemi başlar. Fermantasyon işlemi %10 luk salamurada 8-10 gün veya %7 lik salamurada 10-30 gün arası bekletilerek tamamlanır.
Fermantasyonunun tamamlanması ile zeytinler ambalaj kaplarına alınarak üzerine % 5-8 lik salamura, % 1 limon tuzu ve bir miktar zeytinyağı ilave edilir. Limon tuzu ve zeytinyağı çizik zeytin de tat ve aromatik bir koku oluşmasını sağlar. Tat ve aroma sağlamak için kullanılan malzemeler isteğe göre farklılıklar gösterebilir. Kaplarda 8–10 gün bekletilen zeytinler bu sürenin sonunda satışa sunulurlar.

Kategoriler: